Norges Svømmeforbund
Postadresse:0840 Oslo
Telefon:2102 9000
Telefaks:2102 9671
Web-redaktør:Tor Arne Volden
post@svomming.no

Idrettsbutikken - Bestilling av merker og litteratur
Telefon:6295 0630
Telefaks: 6295 0611
idrettsbutikken@klubben.no

Status klubbutvikling 2009

20.12.09, Lasse Hoel (Sist oppdatert 20.12.09 - 19:27)
Klubbutvikling er et fokusområde for Norges Svømmeforbund. Gjennom året 2009 har det blant annet blitt gjort mange besøk ute i klubber landet rundt. Hva har vi erfart, hvilke tendenser ser man og har fokuset på klubbutvikling gitt noen resultater? Her kommer en liten statusrapport fra 2009 og noen små tanker om veien videre.

Bakgrunnen for fokuset på klubbutvikling kommer fra ”svømmepolitisk dokument 2007-2010” hvor det er nedfelt at ”NSFs øverste prioritet er at norske svømmeklubber får best mulige vilkår til å drive svømmeaktiviteter for alle grupper i alle aldre”.

 

 

 

Status for klubbutvikling 2009:

  • Stor økning i antall klubbesøk i forhold til tidligere år (27 klubbesøk, 35 Norges svømmeskolebesøk, 6 oppfølgingsbesøk og 10 idrett og ledelse prosesser)
  • Flere klubber er med i Norges Svømmeskole
  • Økning i antall klubber som bruker administreringsverktøyet www.tryggivann.no
  • Flere klubber har hatt deltakere på instruktørkurs
  • Opprettet en idebank hvor klubbene kan dele tips/info

 

Per i dag har mange flere svømmeklubber kontakt med NSF enn tidligere, som gjør det mulig for NSF å bidra ute i flere klubber og på andre måter enn tidligere. NSFs veiledere har vært på mange klubbesøk og man kan se noen fellesnevnere ute i klubbene: 
 

  • Utdanning er alfa omega. Økt kompetanse blant instruktører, trenere og dommere er viktig for klubbens aktivitet og rekruttering. www.idrettskurs.no må brukes i større grad for å publisere kursene som arrangeres! 
  •  Foreldreengasjement - tydelig og enkel kommunikasjon med foresatte er sentralt. Oppmannfunksjonen er undervurdert som kommunikasjonskanal og miljøskapende part.
  • Bassengtid – mange klubber sliter med for lite tid i bassenget. Samarbeid med kommune og idrettsråd. Kan klubben være mer effektiv med sin egen bruk av tiden?
  • Plan for utdanning og utvikling – hva er formålet med klubben aktiviteter, hvilke mål har klubben, satsningsområder og hvordan skal klubben på egenhånd få best vilkår til å drive svømmeaktivitet?
  • Involver, engasjer og samarbeid med ungdom! Ungdom er enormt ressurssterke og har hjertet i klubben.
  • Viktigheten av god svømmeskole – essensiell for klubbens rekruttering og økonomi.
  • Koordinering og samarbeid mellom instruktører - viktig at instruktører trives i klubben, føler seg sett og hørt og at arbeidet på tvers av kursene er samkjørt.

 

Ringvirkninger fra klubbesøk
Målet med klubbesøk er at klubbene skal sitte igjen med informasjon og inspirasjon til videre utvikling. Et eksempel er Øygarden Symjeklubb som hadde Norges Svømmeskolebesøk i juni. I løpet av ettermiddagen fikk styret og instruktører blant annet input på hvordan de kunne effektivisere bassengbruken og kvalitetssikre svømmeskolen. Når neste kursrunde nå starter opp i januar vil klubben ha 3 doblet antall kursdeltakere fra i våren 2009.

Oppfølging
Sandnes Svømme- og Livredningsklubb har hatt flere klubbesøk, en for styret i 2008 og to i 2009 for instruktørene/trenerne i forbindelse med "Norges Svømmeskole", samt at klubben har tatt i bruk tryggivann verktøyet. Leder Marianne Brustveit forklarer ”disse møtene har vært utrolig motiverende for videre arbeid og alle deltakerne har vært med å legge gode planer og ønsker for klubben. En av målsetningene etter disse møtene, var å lage en klubbhåndbok for SSLK. Håndboka somm inneholder mål, visjon, styresammensetning og stillingsinstruks, personalhåndbok, foreldrevettregler og bestemmelser for konkurransegruppa vil være ferdig på nyåret og Sandnes SLK får da et godt, administrativt redskap”.

Hvordan ser klubbutvikling ute i 2010?
NSF satser videre på klubbutvikling også i 2010 for å legge forholdene til rette for klubbene. Her vil klubbesøk, lederutvikling og utvikling og oppfølging av Norges Svømmeskole være sentralt. Hva er din klubbs planer for 2010?

Ha en fortjent og hyggelig god jul! :)

 

 


PrintSkriv ut     EmailTips en venn
[Tilbake]



Svømming i media
31.08.10adressa.no
Kald dukkert
28.08.10Lokalavisen Frogner/St. Hanshaugen
Nå må byrådet levere
28.08.10Kragerø Blad Vestmar
Svømmeopplæring for små barn
27.08.10Gjengangeren
Neste stopp er USA
26.08.10Nettavisen
Jeg klarer ikke å puste i vann
26.08.10Harstad Tidende
Svømming er artigst
26.08.10Radio Nordkapp
Svømmehall om fem år
26.08.10Smaalenenes Avis
Slakter Høyres badeplan
25.08.10Vesterålen Online
Stor dugnadsiver for bassenget i Alsvåg
24.08.10Smaalenenes Avis
Vi er badepartiet